Historia Radecz. Co działo się w miejscowości w przeszłości?
Radecz to niewielka miejscowość położona w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku wieś była zamieszkiwana przez 409 mieszkańców, z czego 47,2% stanowiły kobiety. Jak wyglądały losy miejscowości w przeszłości?
Zobacz też: Historia Krzelów. Co działo się w miejscowości w przeszłości?
Zobacz też: Historia Wały. Co działo się w miejscowości w przeszłości?
Historia wsi Radecz
Miejscowość Radecz położona jest na Wysoczyźnie Rościsławskiej, czyli zakończeniu Niziny Śląskiej graniczącej od północy ze Wzgórzami Trzebnickimi, a od południa z Pradoliną Wrocławską. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w akcie sprzedaży zawartej przez księcia głogowskiego z klasztorem lubiąskim w 1301 roku. Kolejna wzmianka o Radeczu pojawia się w 1305 roku, kiedy to wieś wymieniono pod nazwą Siffridi Villa w Księdze fundacyjnej biskupstwa wrocławskiego. 3 lata później miejscowość została zakupiona przez rycerza Merbota von Haugwitza.
Od 1350 roku Radecz należał do klasztoru lubiąskiego. W 1774 roku miejscowość przejął w posiadanie zakon jezuitów, natomiast w 1800 roku właściciel Brzegu Dolnego. Pod koniec XVIII wieku utworzono szkolę katolicką, której budynek zachował się do dziś. Neogotycki kościół funkcjonujący do dziś został wybudowany w 1891 roku.
Zobacz też: Historia Rudawa. Jak wyglądały losy miejscowości w przeszłości?
Zobacz też: Historia Orzeszków. Jak wyglądały losy miejscowości?