Historia Wały. Co działo się w miejscowości w przeszłości?
Wały to niewielka miejscowość położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim. Jest ona chętnie odwiedzana w sezonie letnim przez turystów ze względu na znajdujące się w niej kąpielisko rekreacyjne. W Wałach działa także klub żeglarski o nazwie Energetyk, a tuż obok niego zorganizowano domki campingowe, restauracje oraz agroturystykę.
Zobacz też: Historia Krzelów. Co działo się w miejscowości w przeszłości?
Historia Wały
Wały położone w dolinie rzeki Odry po raz pierwszy wzmiankowane były 7 kwietnia 1301 jako własność Henryka III głogowskiego. W tym okresie miejscowość nosiła nazwę Rychinwald. W 1328 roku osada przeszła w ręce późniejszego właściciela Brzegu Dolnego, Poppo von Haugwitza. W połowie XVI wieku miejscowość należała do rodziny Falkenhainów, która wyszła z inicjatywą wybudowania kościoła. Świątynia wielokrotnie była modernizowana, jednak w latach 50. XX wieku ze względu na zły stan techniczny podjęto decyzję o rozbiórce. W XVIII wieku właścicielem wsi został Hans Ernst von Niebelschutz.
W wyniku trwających wojen śląskich, tereny te przyłączono do państwa pruskiego. Powódź, do której doszło na początku XX wieku, spowodowała, że zmieniono zabudowę mieszkalną. Przed II wojną światową Wały były bogatą miejscowością i znajdowała się w niej m.in.szkoła, masarnia, piekarnie, młyn, przystań dla statków, cegielnia, kościół z cmentarzem, browar, prom osobowy oraz dwa zajazdy dla przejezdnych gości.
Zobacz też: Historia Orzeszków. Jak wyglądały losy miejscowości?