Atrakcje Wołów. Stacja obserwacyjna Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
W przeszłości Pałac w Białkowie należał do rodu von Wutschichowsky. Jeden z członków rodziny, Leo von Wutschichowsy, był pasjonatem astronomii. W latach 80-tych XIX wieku urządził on w domu rodzinnym prywatne obserwatorium, do którego sprowadził aparaturę z Rosji.
Imponujący budynek domu rodzinnego został wzniesiony z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Ozdobiono go dwiema basztami z blankami oraz przestronną oranżerią. Pałacyk był otoczony pięknym parkiem i fontanną. Obiekt nazywany jest pałacem, ze względu na swoje walory architektoniczne.
Gdy Pani Clara von Wutschichowsky zmarła, obiekt stał się schroniskiem dla Narodowosocjalistycznej Opieki Społecznej, a następnie w 1942 roku przeszedł w ręce Uniwersytetu Wrocławskiego. Po zakończeniu II wojny światowej stał się siedziba wojsk radzieckich, które zniszczyły część aparatury znajdującej się w obserwatorium. W tym samym roku pałac został przejęty przez Polaków i do dziś jest własnością Uniwersytetu.
Stacja obserwacyjna Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
W wyniku współpracy, którą udało się nawiązać w 2016 roku gminie Wińsko wraz z Uniwersytetem Wrocławskim, powstał Ośrodek Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach latach 2018-2020 ośrodek przeszedł rewitalizację w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Wińsko na lata 2015-2024.
W obserwatorium składającym się z trzech pawilonów znajduje się 2,5-calowy instrument przejściowy, szukacz komet oraz 9-calowy refraktor teleskop soczewkowy. Prowadzone są w nim badania Słońca oraz gwiazd zmiennych przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Niskie zanieczyszczenie nieba w Białkowie, sprzyja nocnym obserwacjom, które nie są możliwe w mieście.
Do obserwacji wykorzystywany jest historyczny pawilon astrofizyczny Leo Wutschichowsky’ego, w którym znajduje się teleskop Cassegraina. Ponadto w nowym pawilonie heliofizycznym jest największy na świecie, 50-centymetrowy koronograf Lyota oraz 15-centymetrowy teleskop horyzontalny z 30-centymetrowym celostatem Jenscha.