Spotkanie autorskie z Tomaszem Bonkiem
W najbliższą środę do Wołowa zawita autor książki Chemia Śmierci – Tomasz Bonek. O 17:00 w Kawiarence Fraszka przy basenie miejskim w Wołowie, będzie można zamienić z reporterem kilka słów dotyczących jego najnowszej książki i nie tylko.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Chemia Śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy
Chemia Śmierci to reportaż o zapomnianej historii, eksperymentach na więźniach, a także o broni, która miała odmienić losy II wojny światowej. Publikacja Tomasza Bonka znalazła się na 1 miejscu wśród książek historycznych sprzedawanych w Empiku.
W Brzegu Dolnym (niem. Dyhernfurth) podczas II wojny światowej mieściły się dwa podobozy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, Dyhernfurth I i Dyhernfurth II. Powstały w celu zapewnienia siły roboczej dla fabryki koncernu IG Farben, gdzie w ścisłej tajemnicy produkowano broń chemiczną mającą zapewnić III Rzeszy zwycięstwo. Najnowsza książka Tomasza Bonka „Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy” przybliża dzieje Dyhernfurthu i przywraca pamięć o nim.
– histmag.org
Tomasz Bonek. Kto to?
Tomasz Bonek to dziennikarz specjalizujący się w reporterskich śledztwach historycznych. Dotychczas opublikował książki dotyczące m.in. afery związanej z odnalezieniem skarbu średzkiego oraz tajemnic wojennych losów opactwa w Lubiążu.
Najnowszy reportaż powstał dzięki materiałom zebranym z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej oraz zeszytów ze wspomnieniami więźniów i oprawców, przechowywanych w Muzeum Gross-Rosen. Inspiracja do powstania książki była historia babci Bonka, która doświadczyła koszmaru obozów koncentracyjnych oraz pracy w przymusowych zakładach IG Farben w Gendorf, a ostatnie lata życia spędziła kilka kilometrów od dawnych podobozów i fabryki w Dyhernfurthcie.