Ciekawostki Wołów. Franz Karl Achard – twórca pierwszej na świecie cukrowni w Konarach
Franz Karl Achard urodził się 28 kwietnia 1753 roku w Berlinie. Był synem francuskiego pastora Maxa Guillaume Acharda oraz Marguerite Elisabeth. W stolicy Niemiec studiował chemię i fizykę. Jego ojczym zainteresował go rafinacją cukru, czyli oczyszczaniem go w celu nadania odpowiednich właściwości. W 1773 roku wstąpił do „Koła Przyjaciół Nauk Przyrodniczych”, w których spotkał dyrektora wydziału fizycznego Królewskiej Akademii Nauk w Berlinie – Andreasa Sigismunda Marggrafa. Po jego śmierci, w 1782 roku otrzymał jego dyrektorskie stanowisko.
Achard był ulubieńcem Fryderyka II – króla Prus. Dwa razy w tygodniu informował go na temat swoich badań oraz postępów. Otrzymał on od władcy dożywotnią rentę w wysokości 500 talarów za dokonania dotyczące aklimatyzacji tytoniu. Odkrycia Marggafa z 1747 roku dotyczące zawartości cukru w burakach stały się głównym zainteresowaniem chemika. Na ich podstawie rozpoczął badania nad uzyskaniem cukru z tego warzywa. Pod Berlinem rozpoczął uprawę buraków i wybierał te odmiany, które były najokazalsze.
Zobacz też: Ciekawostki Lubiąż. Michael Lukas Leopold Willmann – malarz związany z Lubiążem
Cukrownia w Konarach
Dzięki pomocy króla Fryderyka Wilhelma II, najprawdopodobniej w 1801 roku Franz Karl Achard uruchomił w miejscowości Konary pierwszą na świecie cukrownię. Budynek o powierzchni 150 m² podzielono na kilka pomieszczeń, w których znajdowała się aparatura produkcyjna. Po roku jej działalności przetworzono aż 400 ton buraków. Cukrownia była z roku na rok doskonalona dzięki dotacjom królewskim jakie Achard otrzymywał.
Zobacz też: Atrakcje w gminie Wińsko. Ruiny w Konarach pierwszej na świecie cukrowni
Niestety w 1815 roku z powodu braku talentu twórcy cukrowni do interesu, zakład zbankrutował. Franz Karl Achard zmarł 20 kwietnia 1821 roku w Wołowie. Budynek w 1945 roku został strawiony przez pożar, a w postaci trwałej ruiny zabezpieczono go dopiero w 1964 roku.