Dawne waluty Starego Kontynentu: Lir włoski
Choć tak jak wspomnieliśmy, lir ustanowiono oficjalną państwową walutą w XIX wieku, pierwsze wzmianki o niej, pojawiają się znacznie, znacznie wcześniej. Mowa tu już o epoce średniowiecza. W przeliczeniu na srebro, jeden lir był w sumie równy jednemu funtowi właśnie tego kruszcu.
Ustanowienie wspólnej waluty, było jednym z istotniejszych etapów procesu zjednoczenia kraju. Okres ten finalnie dobiegł końca właśnie w latach 60 dziewiętnastego stulecia. Wtedy to oddzielne księstwa, postanowiły połączyć się w jedno państwo. Warto jednak w tym miejscu dodać, że już kilkadziesiąt lat wcześniej, lir stał się oficjalną walutą Królestwa Włoch. Był to obszar znajdujący się pod rządami Napoleona I, francuskiego cesarza. Dość istotne wydarzenia miało miejsce w cztery lata po wprowadzeniu waluty na terenie zjednoczonej Italii. Rok 1865 przyniósł bowiem włączenie nowej waluty w skład Łacińskiego Związku Monetarnego. Prócz Włoch, znalazło się tam także miejsce dla krajów posługujących się frankiem Były to: Francja, Szwajcaria, a także Belgia.
Podobnie jak w innych przypadkach enklaw na terytorium większego państwa, tak i tutaj lir był oficjalną walutą Watykanu. Funkcjonował on już jednak jako lir watykański. Tą samą jednostką płacić można było również w San Marino. Współcześnie, analogiczna sytuacja ma się w przypadku euro.
Jeśli idzie o podział, najmniejszą jednostką był jeden lir. Dość powiedzieć, że najmniejsze znajdujące się w oficjalnym obiegu monety, miały wartość pięciu lirów. Prócz niego, bito w sumie także siedem innych nominałów. Największym był ten o równowartości tysiąca lirów. W przypadku banknotów tutaj także było ich dość sporo. W przeciwieństwie do numizmatów, tysiąc lirów było tym razem najmniejszą sumą, jaka znalazła się na włoskich bilonach. Największym nominałem nadrukowanym na banknotach było z kolei pół miliona włoskich lirów.
Ostateczne zastąpienie lira walutą euro, nastąpiło w 2002 roku. W ciągu poprzedzających ten termin trzech lat, transakcje można było przeprowadzać jedynie bezgotówkowo. Warto pamiętać, że choć w przypadku europejskiego systemu walutowego, nie zastosowano tego manewru, częstym zabiegiem, jest wymiana banknotów. Można więc ująć to w ten sposób, że mają one swoisty termin ważności. Po nim zastępuje się je nowymi odpowiednikami. Jeśli kiedyś także Europejski Bank Centralny znajduje się na ten krok, nie będzie zapewne problemu z wymianą nieważnych banknotów. Dzieje się tak choćby w przypadku wspominanego już tutaj franka szwajcarskiego, czy choćby funta czy wycofanej korony norweskiej. Wiele kantorów oferuje usługę skupu wycofanych papierowych pieniędzy.