Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada. Dowiedz się więcej!
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 1961), wnioski można składać od 9 listopada do 29 listopada 2020 r. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dotyczy opieki nad dziećmi do lat 8 oraz opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.
“Opieka nad dziećmi do lat 8”
Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:
- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki do której uczęszcza dziecko
- otwarcia tych placówek, ale w sposób ograniczony
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19
“Opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi”
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu:
- zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko
- otwarcia tych placówek, ale ze względu na ich ograniczone działanie, brak możliwości zapewnienia opieki
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19
Ten dodatek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
W przypadku kiedy rodzic lub opiekun pełnoletniej osoby niepełnosprawnej musiał zaprzestać wykonywania pracy, aby zapewnić takiej osobie opiekę, może również ubiegać się o zasiłek. Taka sytuacja może zaistnieć w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna lub gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
“Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?”
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek (m.in. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
“Kiedy nie przysługuje?”
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Instrukcja, jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS.