Historia Lubiąż. Co działo się w miejscowości w przeszłości?

Lubiąż to miejscowość położona w powiecie wołowskim, w gminie Wołów. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, które przyciągają tłumy turystów jest monumentalne Opactwo Cystersów. Jak wyglądały dzieje miejscowości w przeszłości?
Zobacz też: Atrakcje Lubiąż. Opactwo Cystersów w Lubiążu
Historia Lubiąża od XII wieku
Pierwsi cystersi osiedlili się w miejscowości w 1163 roku, a dokonał tego książę śląski Bolesław Wysoki. 50 lat później osada mieszcząca się 2 kilometry od klasztoru w Lubiążu uzyskała prawo zbytu produktów klasztornych i ostatecznie w 1249 roku została podniesiona do rangi miasta. Klasztor był otoczony oddzielnym osiedlem, które miało charakter wiejski. Każda z tych miejscowości miała swoją odrębność administracyjną i do momentu ich połączenia w XX wieku nosiła nazwę Leubus Städtel – Miasteczko Lubiąż oraz Leubus Dorf – Wieś Lubiąż.
Ze względu na to, że w 1844 roku miejscowość była zamieszkiwana jedynie przez 572 mieszkańców, utraciła ona prawa miejskie. Przejęcie w 1741 roku Lubiąża przez państwo pruskie będące niechętne nastawione wobec katolickich zakonów, było niekorzystnym dla miejscowości wydarzeniem. W roku 1810 roku zakon całkowicie ograniczono, a w murach opactwa zorganizowano szpital dla osób umysłowo chorych. W latach 1902–1910 przeniesiono placówkę do nowo wybudowanego kompleksu szpitalnego, znajdującego się w północnej części obiektu. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, Lubiąż zajęły wojska radzieckie. Ludność przybyła tu z Niemiec została wysiedlona, a następnie miejscowość przekazano Polsce.
Zobacz też: Historia Wińsko. Co działo się w miejscowości w przeszłości?