Co warto zobaczyć w Wołowie? Część 2

Skwer Solidarności

Jednym z miejsc do odpoczynku przed spacerem po Wołowie, może być Skwer Solidarności znajdujący się w centrum miasta. To tam ustawiono głaz z 2005 r. z logiem “Solidarność”. Rosnące w pobliżu jabłonie upamiętniają nawiązanie międzynarodowego partnerstwa z miastami. Jedno z drzew zostało posadzone 30 czerwca 2008 r. przez mieszkańców Canteleu, a drugie 25 czerwca 2016 r. przez mieszkańców Buchholz.
Wydział Finansowy Urzędu Miasta i Gminy

Przy placu Jana III Sobieskiego w Wołowie znajduje się Wydział Finansowy Urzędu Miasta i Gminy. Z pozoru budynek może nie wydawać się wart uwagi, jednak jego historia jest niezwykle ciekawa.
Gmach powstał w latach 30. XX w. jako siedziba Wohlauer Bankverein. Bank funkcjonował, aż do II wojny światowej. Później, kiedy Wołów znalazł się w granicach Polski, do budynku przeniesiono oddział Narodowego Banku Polskiego. To właśnie tam dokonano największego napadu rabunkowego w historii Polski.
W 1962 r. sześcioosobowa grupa przestępcza we współpracy ze skarbnikiem banku dostała się do pomieszczeń oddziału NBP i ukradła 12 531 000 zł. Dla porównania średnie miesięczne wynagrodzenie w tym czasie wynosiło 1680 zł.
Historię skoku stulecia pokazano w filmie “Hazardziści” z 1975 r. w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego.
Pomnik Mikołaja Kopernika

Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, który znajduje się przy pl. Jana Sobieskiego 2 w Wołowie, został wybudowany w latach 70. XIX w. Za projekt odpowiadał Graeve. W 1877 r. placówka została przekazana na rzecz miejskiego gimnazjum humanistycznego. Natomiast w 1945 r. powstało tam liceum.
Obecnie obok gmachu znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika – patrona liceum. Został on ufundowany we wrześniu 2015 r. dla upamiętnienia 70-lecia działania szkoły. Rzeźbę ufundowali Barbara i Jerzy Kołodziejowie.
Mural przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika

Z okazji 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika stworzono mural, który w znacznej części nawiązuje do historii szkoły. Na murach placówki znajdziemy dwie postacie – patrona szkoły, czyli Mikołaja Kopernika oraz pierwszego i jedynego Polaka w kosmosie – Mirosława Hermaszewskiego, który był absolwentem tego liceum. Zobaczymy tam również dworzec kolejowy, ratusz oraz rowery.
Za to dzieło odpowiada Kalina Bańska, Paula Cytarzyńska i Karolina Smulska, a także Mateusz Kaufhold, który tworzył pod opieką dr hab. Ryszarda Więckowskiego. Co ciekawe projekt był jednym z zadań semestralnych w Pracowni Szkła a Architekturze.