Atrakcje przyrodnicze. Rezerwat przyrody Jodłowice

Pierwsze wzmianki na temat miejscowości Jodłowice pochodzą 1313 roku, kiedy to Otto von Tannynwald sprzedał młyn oraz staw Wencelowi de Preczov z Wrocławia. Następne zapisy dotyczące miejscowości pochodzą z lat 1666-1667. W tym okresie wieś nosiła nazwę Tannewald. Od 1810 roku Jodłowice należały do cystersów z Lubiąża. Przez miejscowość płynie rzeka Jodłówka, a jej źródło znajduje się w okolicznych lasach. Na północy wsi mieści się wyjątkowe miejsce, idealne na spacer z daleka od zgiełku hałasu – rezerwat przyrody Jodłowice. Nazywany jest on Lasem Królewskim z uwagi na spore zróżnicowanie fauny i flory.
Zobacz też: Opactwo Cystersów w Lubiążu. Ciekawostki o wnętrzach klasztoru
Rezerwat przyrody Jodłowice
Rezerwat został utworzony w 1958 roku, a jego powierzchnia zajmuje ponad 9 hektarów. Na terenie przede wszystkim bogato rośnie jodła pospolita, jednak można także zobaczyć inne pomniki przyrody i atrakcje. Godnymi uwagi jest m.in. głaz narzutowy, gniazdo bociana czarnego, krzyż pokutny, pochodzący najprawdopodobniej ze średniowiecza.
Co ciekawe, według wielu opowieści, w trakcie II wojny światowej do lasów w Jodłowicach przyjeżdżał na polowania Adolf Hitler. Jeden z kamieni, na których ponoć odpoczywał po łowach, obecnie jest pomnikiem ludzkiego cierpienia, jakie miało miejsce w pobliskiej fabryce, w której produkowano trujące, paraliżująco-drgawkowe gazy – satin i tabun. Pomimo strasznej historii, która miała miejsce w pobliżu rezerwatu przed laty, obecnie jest to miejsce warte odwiedzenia i wypoczynku na łonie natury.
Zobacz też: Ciekawostki Wołów. Obóz koncentracyjny III Rzeszy i fabryki chemiczne Anorgana w Dyhernfurth