Upamiętnienie 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia 2020 r. w Wołowie odbyło się uroczyste upamiętnienie 39. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.
Uroczystą niedzielę rozpoczęto o godzinie 10:30, od mszy świętej w Parafii św. Wawrzyńca w Wołowie w intencji “Pamięci Ofiar Stanu Wojennego oraz wydarzeń grudnia 1981 r., a także wszystkich internowanych oraz uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji, szykanowanych oraz pozbawionych nadziei Polaków”.
Ze względu na pandemię koronawirusa we mszy można było uczestniczyć również zdalnie.
Później Burmistrz Gminy Wołów wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Tomków, wiceburmistrzem Gminy Wołów Janem Janasem oraz Radnym Rady Miejskiej Robertem Stępień złożyli kwiaty przed skwerem “Solidarność”.
Ogłoszenie stanu wojennego – 13 grudnia 1891 r.
13 grudnia 1981 r., dokładnie 39 lat temu o 6:00 rano, radio i telewizja po raz pierwszy nadały komunikat gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzenia na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego w całej Polsce.
Kilka godzin przed mową gen. Jaruzelskiego, 10 tys. funkcjonariuszy przystąpiło do akcji “Jodła”, która polegała na aresztowaniu działaczy “Solidarności” i opozycji. W sumie, w czasie trwania stanu wojennego internowano ponad 10 tys. osób, w więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców “Solidarność”, doradców, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z “Solidarnością”.
W akcję policyjno-wojskową zaangażowano w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.