Remontujesz dom lub mieszkanie? Dowiedz się, jak zgodnie z prawem utylizować odpady poremontowe.
Gdzie wyrzucać odpady budowlane?
Odpady budowlane wymagają specjalnego sposobu zagospodarowania, który umożliwi bezpieczne przekazanie ich do utylizacji. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem umożliwiającym pozbycie się śmieci z remontu i prac budowlanych jest wynajem specjalnego kontenera. Takie pojemniki dostarczają firmy, które profesjonalnie zajmują się wywozem odpadów budowlanych. Na terenie Dolnego Śląska usługi wywozu odpadów budowlanych w kontenerach świadczy firma EKO-LOGIS https://eko-logis.com.pl/, która od wielu lat pomaga klientom prywatnym i przedsiębiorstwom w zagospodarowaniu tzw. odpadów trudnych.
Najczęściej wybierane rodzaje kontenerów służą składowaniu gruzu budowlanego oraz zmieszanych odpadów budowlanych. Do gruzu zalicza się m.in. fragmenty konstrukcji betonowych, pokruszone cegły i elementy ceramiki budowlanej. Drugą grupę śmieci poremontowych tworzą m.in. odpady gruzu, a także pozostałości tynków, tapet, opakowania po farbach, zaprawach, klejach, elementy stolarki okiennej, tworzywa sztuczne, zużyta armatura, części instalacji oraz odpady gabarytowe. Poza wymienionymi odpadami w trakcie remontu powstają również śmieci, których nie można umieścić w jednym kontenerze ze zmieszanymi odpadami budowlanymi – jak je utylizować?
Zmieszane odpady budowlane – czego nie można wrzucić do kontenera?
Przy wynajmie kontenera warto zapoznać się z regulaminem wywozu poszczególnym grup odpadów – nie wszystkie śmieci mogą trafić do jednego pojemnika. Do nieczystości poremontowych, których nie można umieścić w kontenerze na zmieszane odpady budowlane, należą m.in.:
- zużyte opony,
- odpady niebezpieczne oraz chemikalia,
- azbest i eternit,
- akumulatory i baterie, tzw. elektrośmieci,
- odpady komunalne,
- sprzęt i akcesoria elektryczne, świetlówki, urządzenia AGD.
Podczas wymiany pokryć dachowych lub izolacji powstaje często papa odpadowa, która należy do śmieci poremontowych. Pozostałości tego materiału nie mogą być jednak składowane w kontenerze z innymi odpadami ze względu na obecność substancji niebezpiecznych w składzie. Utylizacja papy odbywa się w zakładach przystosowanych do bezpiecznego unieszkodliwienia tego rodzaju materiału. Z myślą o właściwym zagospodarowaniu tego odpadu powinno się zamówić kontener przeznaczony wyłącznie do składowania papy.
Alternatywa dla kontenera – PSZOK
Odpady budowlane można również przekazać do utylizacji samodzielnie, dostarczając je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK-a). Taki punkt zazwyczaj znajduje się w każdej gminie, a mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać odpady pochodzące z różnych prac remontowo-budowlanych. Rozwiązanie to dostarcza jednak więcej problemów ze względu na konieczność organizacji własnego transportu dla odpadów i występujące limity ilościowe. Gminy często ustalają limit odpadów, jaki przypada na jednego mieszkańca w ciągu roku, co nie sprawdza się przy remontach na większą skalę.