Katastrofa ekologiczna na Odrze. Zakaz połowu ryb na całym dolnośląskim odcinku

W ostatnich dniach media informują o masowym śnięciu ryb w Odrze. Ekolodzy mówią, że dramat rozpoczął się już dwa tygodnie temu – najpierw w opolskich Lipkach, później w dolnośląskiej Oławie, a wraz z prądem rzeki także w Głogowie, Brodach, Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. Trująca substancja wyniszczała, i nadal wyniszcza, faunę i florę. Konsekwencje takiego skażenia mogą być ogromne, a powrót do normalności na Odrze zajmie bardzo dużo czasu.
Zobacz: Katastrofa ekologiczna na Odrze. Prokuratura zajmie się sprawą śniętych ryb
W związku z największą katastrofą ekologiczną w kraju, Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę o całkowitym zakazie połowu ryb na całym dolnośląskim odcinku rzeki Odry do 30 września 2022 r. Co więcej, apeluje się do mieszkańców o niewchodzenie do rzeki, niekąpanie się w niej oraz niedopuszczania do wchodzenia do wody innych zwierząt.
Z jakich ujęć wody korzysta PWK Wołów?
Katastrofa ekologiczna na Odrze wzbudziła niepokój mieszkańców w kwestii dostępu do bieżącej wody. W odpowiedzi Przedsiębiorstwo Wodno – Kanalizacyjne Wołów wydało oświadczenie, że wszystkie ujęcia wody, z których korzysta PWK to ujęcia głębinowe. Tym samym nie należy obawiać się o jakość wody w gospodarstwach domowych.