Pierwsza lodówka społeczna w Brzegu Dolnym. Za inicjatywę odpowiadają lokalni działacze
Marnowanie jedzenia jest globalnym problemem widocznym szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Polska znajduje się na niechlubnym piątym miejscu w rankingu UE dotyczącym marnowania produktów spożywczych. Aby zapobiegać wyrzucaniu jedzenia, na popularności coraz bardziej zyskuje inicjatywa lodówek społecznych.
Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest gościnność i syto zastawione stoły. Dlatego, aby nie marnować jedzenia i go nie wyrzucać, warto podzielić się nim z innymi.
Pierwsza lodówka społeczna w Brzegu Dolnym
W poniedziałek, z inicjatywy lokalnych działaczy, przy ul. Wyspiańskiego za pizzerią Ristoro Pierino stanęła lodówka społeczna. To pierwszy taki projekt w gminie Brzeg Dolny, który pomoże najbardziej potrzebującym mieszkańcom.
Za sfinansowanie lodówki społecznej, w głównej mierze, odpowiadają członkowie Stowarzyszenia Obywatelski Brzeg Dolny. Swoją cegiełkę do projektu dołożył również właściciel restauracji Ristoro Pierino, który udostępnił miejsce na postawienie “jadłodzielni”.
Postawienie lodówki w Brzegu Dolnym nie obyło się jednak bez komplikacji. Projekt był realizowany od czerwca, jednak brak przychylności władz lokalnych uniemożliwił wcześniejsze pojawienie się tzw. jadłodzielni.
Inauguracji lodówki społecznej w Brzegu Dolnym dokonali – lokalny działacz Mikołaj Kasper oraz radny Kamil Jeżyna:
Jak korzystać z lodówki społecznej?
Idea tzw. “jadłodzielni” jest banalnie prosta. Wystarczy zaopatrzyć lodówkę w świeże, nieprzeterminowane produkty spożywcze. Można również schować tam jedzenie, które jest minimalnie po terminie określonym jako „ Najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty „Należy spożyć do”. W lodówce mogą się znaleźć także suche produkty tj. kasza, makarony, cukier czy ciastka. Ważne, aby opakowania nie były uszkodzone.