Pierwsza lodówka społeczna w Brzegu Dolnym. Za inicjatywę odpowiadają lokalni działacze - Wolowinfo.pl

Pierwsza lodówka społeczna w Brzegu Dolnym. Za inicjatywę odpowiadają lokalni działacze

Dzielenie się jedzeniem cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W poniedziałek lodówka społeczna pojawiła się także w Brzegu Dolnym.
pexels.com

Marnowanie jedzenia jest globalnym problemem widocznym szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Polska znajduje się na niechlubnym piątym miejscu w rankingu UE dotyczącym marnowania produktów spożywczych. Aby zapobiegać wyrzucaniu jedzenia, na popularności coraz bardziej zyskuje inicjatywa lodówek społecznych.

Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest gościnność i syto zastawione stoły. Dlatego, aby nie marnować jedzenia i go nie wyrzucać, warto podzielić się nim z innymi.

Pierwsza lodówka społeczna w Brzegu Dolnym

W poniedziałek, z inicjatywy lokalnych działaczy, przy ul. Wyspiańskiego za pizzerią Ristoro Pierino stanęła lodówka społeczna. To pierwszy taki projekt w gminie Brzeg Dolny, który pomoże najbardziej potrzebującym mieszkańcom.

Za sfinansowanie lodówki społecznej, w głównej mierze, odpowiadają członkowie Stowarzyszenia Obywatelski Brzeg Dolny. Swoją cegiełkę do projektu dołożył również właściciel restauracji Ristoro Pierino, który udostępnił miejsce na postawienie “jadłodzielni”.

Postawienie lodówki w Brzegu Dolnym nie obyło się jednak bez komplikacji. Projekt był realizowany od czerwca, jednak brak przychylności władz lokalnych uniemożliwił wcześniejsze pojawienie się tzw. jadłodzielni.

Inauguracji lodówki społecznej w Brzegu Dolnym dokonali – lokalny działacz Mikołaj Kasper oraz radny Kamil Jeżyna:

Inauguracja lodówki społecznej w Brzegu Dolnym

Już jest! Pierwsza lodówka społeczna w Gminie Brzeg Dolny‼️✅Dzisiaj członkowie naszego Stowarzyszenia oficjalnie otworzyli pierwszą w Gminie lodówkę społeczną! Lodówka znajduje sie przy ul. Wyspiańskiego za pizzerią Ristoro Pierino.🔵Projekt nad którym pracowaliśmy od czerwca, mimo braku przychylności urzędników, udało się zrealizować!Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra- właściciela Restauracji Ristoro Pierino za udostępnienie miejsca oraz wszystkim członkom stowarzyszenia, którzy wsparli finansowo tę inicjatywę!💙🔵Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałby działać lokalnie do dołączenia do naszego Stowarzyszenia!✌ Razem możemy więcej!✌Brzeg DOBRY Brzeg Dolny Dolnobrzeski Ośrodek Kultury Pierwszy z brzegu Kurier Gmin BRZEG DOLNY i OKOLICE – Informacje z pierwszej ręki

Posted by Obywatelski Brzeg Dolny on Monday, September 20, 2021

Jak korzystać z lodówki społecznej?

Idea tzw. “jadłodzielni” jest banalnie prosta. Wystarczy zaopatrzyć lodówkę w świeże, nieprzeterminowane produkty spożywcze. Można również schować tam jedzenie, które jest minimalnie po terminie określonym jako „ Najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty „Należy spożyć do”. W lodówce mogą się znaleźć także suche produkty tj. kasza, makarony, cukier czy ciastka. Ważne, aby opakowania nie były uszkodzone.

>