Atrakcje Wołów. Wołowskie Woły na murach miejskich
Mury obronne były bardzo ważnym elementem, które szczelnie otaczały miasto. Stanowiły one istotny punkt handlowy pomiędzy Głogowem a Wrocławiem. W połowie XV wieku wołowskimi fortyfikacjami były ceglane mury wraz z basztami oraz bramami. Miały one około 8 metrów wysokości i 4 metry grubości.
Podczas wojny trzydziestoletniej, mury obronne uległy dużemu zniszczenia, tak jak reszta miasta. W 1791 roku w Wołowie wybuchł wielki pożar, po którym zdecydowano rozebrać mury obronne. Jedyny zachowany fragment murów możemy oglądać do dziś i stanowi on ważny punk na mapie Wołowa.
Zobacz też: Atrakcje Wołów. Zamek Piastowski w Wołowie
Na fragmencie muru można podziwiać rzeźbę Wołowskich Wołów. Powstała ona w dwudziestolecie powrotu Wołowa do Polski w 1965 roku. Rzeźba przedstawia kilka wołów, które są symbolem miasta, gdyż jego nazwa wzięła się właśnie od tych zwierząt.
Według jednej z legend, woły pastuszka uciekły podczas jego drzemki i dotarł na tereny obecnego Wołowa. Pastuszkowi spodobała się okolica i postanowił się w tym miejscu osiedlić, a z czasem dołączyli do niego inni ludzie.
Zobacz też: Herb Wołowa
W 2011 roku skradziono rogi wołów, natomiast ponownie zamontowano je w 2012 roku. Rzeźba do dziś jest wizytówką miasta.